Moda Damska

Zielone wesele. Odważysz się powiedzieć “tak”?

wesele z drugiej reki

Wiele par podziela pomysł wymarzonego ślubu jak z bajki, który rodzina i przyjaciele zapamiętają na długo. Z drugiej strony rosnąca świadomość związana z troską o środowisko wzbudza pragnienie świętowania przysięgi małżeńskiej w miłości do naszej planety. Zielony ślub? Vinted przygotowało kilka wskazówek od czego zacząć.

Zielone wesele (ang. Green Wedding) to ekologiczny styl organizowania przyjęcia weselnego w sposób przyjazny środowisku i zgodny z naturą. Idea ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i zyskuje coraz więcej miłośników, również w Polsce. W takiej oprawie młoda para powinna zwrócić uwagę nie tylko na miejsce, zwykle pod chmurką, naturalną dekorację czy eko menu. Warto pochylić się również nad strojem zarówno dla panny jak i pana młodego i sprawić, by tak jak pozostałe elementy mógł wpisać się konwencję ceremonii.

Strój ślubny zwykle niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny, a droga do znalezienia tego idealnego garnituru czy sukni bywa siermiężna, a nierzadko bardzo długa. Choć strój ślubny ma również duże znaczenie symboliczne, warto pamiętać, że założymy go w życiu jeden raz. Suknia ślubna zatem może być zarówno najpiękniejszą, jak i najrzadziej noszonym elementem garderoby, choć zazwyczaj, po zakończonym przyjęciu, jest w stanie idealnym do założenia po raz kolejny. Warto zatem przemyśleć zakup nowego stroju, skoro ten z drugiej ręki możemy mieć w równie dobrym stanie, ale znacznie niższej cenie. W 2021 roku platforma Vinted odnotowała 23% wzrost wyszukiwań sukien ślubnych  w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dlaczego warto rozważyć zakup stroju ślubnego z drugiej ręki?

  • Strój ślubny z drugiej ręki jest bardziej ekologiczny i zrównoważony:  Według raportu WRAP, wzrost sprzedaży odzieży używanej o 10% może zaoszczędzić 3% węgla, 4% wody i 1% odpadów na tonę odzieży.
  • Suknie ślubne w stylu vintage są na topie: to opcja polecana tym, którzy kochają ubrania w stylu vintage lub po prostu chcą założyć coś naprawdę wyjątkowego.
  • Nie ma listy oczekujących: suknię ślubną można wybrać  łatwo i bez zamieszania – szeroka gama produktów na Vinted jest dostępna w mgnieniu oka.
  • Suknie ślubne z drugiej ręki są często jak nowe: ponieważ suknie zwykle zostały założone tylko raz, nie tracą na wartości ani jakości.
  • Zwyczaje i tradycje w jednym miejscu: Vinted to idealne miejsce, aby znaleźć akcesoria, które wpisują się w tradycję czegoś starego, czegoś nowego, czegoś pożyczonego, czegoś niebieskiego.
  • Zabierz swoich bliskich na pokład! Co z druhną i świadkiem? Może kreacja second-hand stanie strojem weselnym Twoich gości?!

Na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy sukni ślubnej lub garnituru z drugiej ręki? Na początku warto jest określić, jaki styl nas interesuje (czy to ma być jedwabna sukienka w stylu lat 90., opcja z bufkami, mini albo maxi z trenem, a może boho), bo to pozwoli nam na pierwszą selekcję. Kiedy wyszczególnimy już modele, które wpadły nam w oko, dobrze jest się im dokładnie przyjrzeć – czy nie mają wad i plam, których trudno będzie się pozbyć. Istotny jest też skład, a im bardziej naturalne materiały, tym lepiej, bo będziemy czuć się w nich komfortowo aż do samego rana. I na koniec : dobrze jest być otwartą na różne opcje i nie zrażać się, jeśli zdjęcia początkowo nie wyglądają przekonująco. Samodzielne dostrzeżenie prawdziwej perełki daje ogromną satysfakcję ! » – dodaje  Aleksandra Zawadzka

Bądź o (zielony) krok dalej!

Marząc o wyjątkowym stroju ślubnym, często zapominamy o oprawie i dekoracji, które oczarują naszych gości. Niezależnie od tego, czy chodzi o obrusy, żyrandole czy wazony, pary, które są na etapie planowania ślubu, często wydają ogromne pieniądze na zakup dekoracji ślubnych o krótkim okresie użytkowania.

Dodaj komentarz