Moda Damska

Historia sukienki – ciekawostki

Aktualne trendy w modzie konsekwentnie zapożyczają się z poprzednich trendów mody, dając im nowoczesną aktualizację i tworząc nowe klasyki. Sukienka jest jedną z najwcześniejszych części garderoby w modzie damskiej, a jej wszechstronność i wygoda sprawiły, że stała się ona popularna wśród kobiet na przestrzeni wieków, od epoki wiktoriańskiej do XXI wieku.

Sukienki są teraz dostępne w różnych krojach, wzorach, tkaninach, nadrukach, liniach cięcia i stylach, a ty możesz łatwo znaleźć co najmniej jeden styl, który podoba ci się, że schlebia twojej figurze. Ale czy wiesz, że sukienki zaczynały się jako element męskiej garderoby? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej ciekawych faktów o sukienkach!

1. Sukienki nie były pierwotnie trendem wśród kobiet. W wielu kulturach na całym świecie, sukienki były noszone przez mężczyzn. Na przykład, szkocki kilt i toga noszone przez starożytnych Greków były częścią męskiej odzieży. Dopiero później kobiety przywłaszczały sobie sukienki, a mężczyźni przestawali je nosić.

2. W XIX wieku sukienki przybrały „dramatyczny kształt”: na początku XIX wieku nosiło się typowo spódnicę obręczową i krynolinę.Sukienki przyszły z gorsetem „dziennym” z wysokim dekoltem i długimi rękawami, a także z gorsetem „wieczorowym” z niskim dekoltem i krótkimi rękawami. W tym okresie długość sukienki nie była zbyt duża, a linie brzegowe były albo sięgające do kostek, albo sięgające do podłogi.

3. W epoce wiktoriańskiej sukienka przeszła poważną reformę. Znana również jako racjonalny ruch ubioru, reforma ubioru wiktoriańskiego miała miejsce w środkowej i późnej epoce wiktoriańskiej, od lat sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych XIX wieku. Reformatorzy proponowali, nosili, a nawet projektowali ubrania, które były bardziej rozsądne i wygodne niż te, które nosili w tym czasie.
Najbardziej zauważalna reforma ruchu była w damskiej bieliźnie, ale również wpłynęła na to, że kobiety przyjęły bardziej uproszczone ubrania do uprawiania sportów takich jak pływanie czy jazda na rowerze. Sukienki przybrały również bardziej opływową sylwetkę, szczególnie halki pod bieliznę.

4. Na sukienki duży wpływ miał ówczesny klimat społeczny. Na początku lat dwudziestych XX wieku przyjęły bardziej męski styl. Już wtedy moda inspirowana męską była bardzo odważna, ponieważ kobiety starały się dopasować męską modę, aby osiągnąć równy status społeczny. Sukienki miały mocne kąty i były wykonane z mocnych materiałów. Dopiero w latach 20-tych XX wieku pojawiły się krótsze, bardziej flirtujące linie brzegowe i sukienki powróciły do bardziej kobiecego ideału.

5. W latach 30. i 40. nastąpiła znacząca zmiana kulturowa w podejściu do kobiet, które dzięki ruchowi kobiet stopniowo stawały się coraz bardziej wyzwalane w społeczeństwie. Wywarło to znaczący wpływ na modę tamtych czasów, w których odzież zmierzała w kierunku bardziej odkrywczych i odważnych stylów. Kobiece sukienki w zasadzie starały się podkreślać i uwydatniać kobiecą sylwetkę, gdy wcześniej były ukryte. W czasie Wielkiego Kryzysu i II Wojny Światowej linie sukienki skurczyły się, aby zaoszczędzić pieniądze, tkaniny i czas. To później dało początek mini sukience z lat 60.

6. Lata 60. XX wieku charakteryzowały się sukienką mini, a sukienka mini shift była popularyzowana przez cieniutką modelkę Twiggy i była typowo łączona z makijażem przypominającym lalkę i tapirowanymi włosami.

7. Sukienki w hipisowskich latach siedemdziesiątych poszły jednak długo, bo do mody weszły luźne, zwiewne sukienki maxi. W dzisiejszych czasach sukienki to powrót do tych dekad – sukienki maxi i mini to popularne style, którym współczesna rewitalizacja z detalami i nowoczesnymi liniami wraca do mody.

Dodaj komentarz